Med ombrelo kan jag fokusera på det som är viktigt.
Anne Mansikkamäki är en av Ombrelos längst anställda medarbetare. Hon började arbeta som nyutexaminerad logoped på Ombrelos verksamhetsställe i Seinäjoki år 2010. År 2019 arbetar hon fortfarande som logoped under Ombrelos paraply, men nu som privatföretagare.
Anne Mansikkamäki är en av Ombrelos mest långvariga medarbetare. Hon började arbeta som nyutexaminerad logoped på Ombrelos verksamhetsställe i Seinäjoki år 2010. År 2019 arbetar hon fortfarande som logoped under Ombrelos paraply, men nu som egenföretagare.
Medarbetarna har tid för kundmöten
Anne uppskattar i Ombrelos arbetssätt att det avsätts tillräckligt med tid för kundarbete. För medarbetarna finns det ett maxantal som inte får överskridas. Med den här modellen vill man trygga både personalens ork och kundernas goda service.
— Att möta kunden är det centrala, och den tiden kan man inte pruta på. Samtidigt ingår det i terapeutens arbete, förutom kundmöten, bland annat planering och rapportskrivning, vilket det också måste finnas tid för. Kunden gynnas av att man sätter sig in i hens situation heltäckande och omsorgsfullt.
Anne uppmuntrar också dem som är på väg in i branschen att noggrant väga sina egna värderingar och yrkesmässiga intresseområden.
— Det finns mycket jobb i branschen. För att det egna engagemanget ska hålla lönar det sig att undersöka olika alternativ och fundera på i vilken riktning man vill gå. När arbetet känns meningsfullt och arbetsmängden går att anpassa till det egna livet har det stor betydelse både för det egna välmåendet och för den professionella utvecklingen, tipsar Anne.
Ombrelos företagskuvös uppmuntrade till eget företagande
På Ombrelo kan logopeder arbeta på två olika sätt: antingen som anställda i Ombrelos företag eller som privata företagare. Nya medarbetare inom Ombrelo får vid sidan av sitt arbete delta i en företagskuvös där de har möjlighet att lära sig om företagande parallellt med sitt dagliga jobb. Om en logoped någon gång vill bli egenföretagare under Ombrelos paraply har hen därmed goda förutsättningar.
Ombrelos företagskuvös väckte också hos Anne tanken på att starta eget. Kaikua Oy grundades 2018 och verkar nu under Ombrelos paraply som ett av de företag som erbjuder logopediska tjänster.
— Jag vägde för- och nackdelar med att starta eget tillsammans med min arbetsgivare, Ombrelos Nina von Schantz. Jag har tidigare inte haft någon särskild längtan efter att bli företagare, och jag har inte heller några företagare i släkten. Jag fick en känsla av att nu är rätt tid att ta steget. Jag vet ändå inte om jag hade vågat göra det här utan de tjänster som Ombrelo erbjuder. Genom Ombrelo får jag goda ramar för mitt arbete och kan fokusera på det väsentliga, det vill säga kunderna, berättar Anne.
En företagare som arbetar under Ombrelos paraply får stöd av en arbetsgemenskap och kan själv också vara till hjälp för andra. Anne upplever arbetsgemenskapen som mycket viktig.
— Jag får stöd av andra, men jag ger också gärna råd och handledning till mina kollegor. Att fundera tillsammans och göra upptäckter är en ömsesidig vinst.
Kaikua hör och lyssnar
Anne berättar utifrån sina egna erfarenheter att steget från studier till praktik var stort. Teorin kan i verkligheten ta sig många olika uttryck. En terapeut måste kunna se helheten bakom symtom och diagnos, där kunden, familjen, vardagen och hela livet ingår i samma paket. Förändring uppstår när en människa upplever att hon blir hörd.
Insikten om detta blev egentligen startskottet för Kaikua, och idag använder Anne i allt högre grad nätverk och ett resursfokuserat arbetssätt i sitt arbete. I praktiken betyder det klientens och hens omgivnings aktiva deltagande i terapiprocessen. Lösningar kan inte serveras färdiga på ett fat.
— Jag vill att mina kunder ska förstå vad diagnoserna betyder för just dem. Vi kan tillsammans fundera på lösningar och sätt som underlättar deras vardag. Mitt mål är att göra mina kunder till experter på sina egna ärenden och genom det stärka hela familjen. Det är underbart att märka att kunderna uppskattar att de blir förstådda.
Även om jag som anställd också kunde påverka mycket i mitt eget arbete, kan jag nu utveckla mig själv precis i den riktning där jag har en stark känsla och vilja att gå. I det här skedet vet jag inte ens vad allt det kan innebära. Jag gör det som känns rätt, säger Anne.
Fakta:
✓ Anne Mansikkamäki (36 år)
✓ Ursprungligen från Kauhajoki
✓ Studerade logopedi vid Uleåborgs universitet, tog examen som talterapeut 2010
✓ Började arbeta som talterapeut på Seinäjoen Ombrelossa år 2010
✓ Grundade med hjälp av Ombrelos företagsinkubator det egna företaget Kaikua Oy år 2018, som erbjuder talterapitjänster under Ombrelos paraply
✓ Arbetar med rehabilitering av barn med särskilda behov och vuxna. Har erfarenhet av talmotorisk rehabilitering av barn i förskoleåldern samt rehabilitering efter vuxnas cerebrovaskulära störningar
✓ Arbetar för att underlätta små barns ätproblem tillsammans med en näringsterapeut
✓ Använder i sitt arbete kommunikationshjälpmedel, ett resursorienterat arbetssätt och nätverksarbete
Ta kontakt med Anne och fråga mer!
Anne Mansikkamäki
Kaikua Oy
tel. 044 9756691
anne.mansikkamaki@ombrelo.fi
Läs mer om företagsinkubatorn här